Jak můžeme rozdělit pera?

Pružiny jsou malýmí částmí, které můžeme najít ve všech žánrách mašín. Málem nikdo neví jak podstatnou hrájí rolu. Pera hromadí silu a rovněž tlumí rázy a chvění.

Pružiny

Źródło: http://www.vanel.com

Mnoho lidí zná jen o jedným nejpopularnějším druhu per. Avšak pružiny můžeme podělit na několik týpů. Nejpopularnější týp to pera tlačné, které mohou mít broušené nebo nebroušené závěrné závity. Můžeme je dalé rozvrhnout na pružinypera válcové, kuželové a soudkovité. Pokud jde o pera tlačné válcove mohou one být s pravidelným nebo rostoucím vzrůstaním. Následující druh per to pružiny tažné, které mají víc podgrup.

Můžeme tady rozlišovat pružiny s oky obvyklýmí, s oky anglickými, s půloky, s půloky protaženými, s bočními oky, které jsou mimo osu, s oky vestvěnými, ve kterých oka jsou oddělené od těla a rovněž pružiny bez ok, které jsou zavěšení pomoci závitů. Nadcházející v pořádků jsou pružiny točné, které rozčlenujeme na takové týpy: pera radiálné, to znamena, že kolem osy, točí například roletou, bez ramínek přímé nebo s ramínky různě tvarovanými. Existují rovněž torzní tyče příme a také, které jsou tvarované případně se závity a jsou to stabilizátory. Stojí to za to, aby řict něco o tvarových perách, které obvykle mají široce definované tvary a jsou uživané v nejrozmanitějších věcích. V některých obchodech můžete nalezt také bowdeny zda napřiklád nosiče, kabelové vedení nebo kanálové čističe.

Typy pružin

Autor: http://www.freeimages.com/
Źródło: http://www.freeimages.com/

Jestli jde o využiti to musíte vědět, že nejčastěji se použiva per pro strojírenský průmysl, a to znamena mezi jínymi obrábecí mašiny, dopravníky, vibrační mašiny, textilní stroje a tvářecí mašiny. Zcela jíny formů mají pera, kterých se uživa v energetice, jsou to kompresory, turbiny, závěsy a ventile. Velice významné jsou pružiny, které můžeme nalezt v automobilech a motocyklech. Jsou to obvykle pera tlačné z kruhového profilu, listové pružnice nebo stabilizátory. Jsou one také uživané generalně. Jen někteří líde ví, že pružiny jsou rovněž v zámkech, vratech, hodinach, roletach, výtahach, brzdach a spojkach.

Pružiny jsou velmi významnou částí života každeho člověka. Mnohokrát pečují o naší bezpečnost. Bohužel malokoho to vůbec zajíma. Je to veliká škoda, protože tema pružin je velmi obrovské a široké.

Jestli potřebujete pera především musíte vědět, kde budete jejích uživat. Nejduležitější je brát v úvahu cíl, který ma pružina plnit. Velice důležité je kontrolovaní na jakost per. Občas je lepší vydát víc peněz, ale mít věc dobré kvality.