Jak výpadaly pružiny v minulostí?

Máme jistotu, že většina z Vás neví jak a kde povstala úvodní na světě pružina. Domyšleme též, že nikdy jste nemyslelí o pružině jako o něčím významným. Je to vaší chyba. Kdyby ne pružiny spousta věcí, kterých uživáme každý den vůbec by nefungovalo. Myslíme, že pera zasluhují na to, aby pochopít jak jsou nenahraditelné pro lídi.

Začatek pružin

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Měli byste vědět, že výroba pružin odbýva se už celé léta navíc i věky. Víme, že kdy to čtete jste opravdu ohromený a hloubate jak je to vůbec možne. Chceme krátce Vám to vysvětlit.

Už několik věků zpátky zužitkovaná zůstala zásada fungovaní pružiny. Myslíme tady o oblouku, ve kterým ma místo náhlé vybíjení nashromážděné energie. Zásada fungovaní pružiny použivaná byla také v některých pastech na zvířata, které měly mocně natažené udělané z dřeva tyče. V časéch římského impéria na házení balistických střel, v průběhu bitev na moří, byla použiváná pružnost

zkřivených desek. Můžeme říct, že byla to první placaté pero. Okolo roku 1485 Leonardo da Vinci připravil projekt, ve kterým do velké kuši, která byla oblehácí zbraní, dodál něco, co dnes mohli bysme jmenovat typem listové pružiny. Je třeba také řict o miniturní kuše z oceli, která byla objevená španělskými Maurama v XV. století. Kuše byla tak malá, že možne bylo ukrýt jí v rukavě. Přibližně roku 1500 pružina vystupuje v nové podstatné podobě, myslíme tady o pružině spirálové, která pozdějí hrála důležitou role pramenu energie v hodinách.

Pružiny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Víc než sto let pozdějí, v roce 1616 Veranzio Fausto, který byl autorem díla o strojech, nakreslíl kreslení povozu na pružinach. Padésat let pozdějí pružiny z oceli byly už uživané v povozéch. Už pod konec XVIII. století bylo vymyšlené pero vinuté, které – jak můžeme připouštět – povstalo z pera spirálného. Přibližně roku 1800 Joseph Bramah vytvořil mašinu na navíjení takových per. Jestli zajímají Vás čalounické pružiny to povstalý v roce 1826 v Anglie.

Předložili jsme tady stručně historie počátku per – Jak můžete postřehnout je ona velmi interesantní. Jsme jístý, že neměli jste pojětí, že už pár věků lidé použivájí pera. Jistě někdy vypadalo to zcela jinak než teď. Všechno proto, že technika rozvinula se a dnešní výroba a použivaní pružin je povšednější.